Žiaci tried I. VS, I. UVA, I. UVB sa dňa 28. 5. 2024 zúčastnili v Kysuckej knižnici v Čadci prednášky na tému Fajčenie ako rizikový faktor. Prednáška sa uskutočnila pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku, ktorým je 31. máj. Prednášku zaujímavým spôsobom viedli pracovníčky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Čadci z Oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu, Bc. Baričiaková a Bc. Zajacová, ktoré žiakom priblížili najmä negatívne zdravotné následky fajčenia. Žiaci mali možnosť dať si zmerať smokerlyzérom hladinu CO2 v dychu.
Mgr. Marcela Vanková
Novinky
Fajčenie ako rizikový faktor
- 2
EXKURZIA WADOWICE
Deň ako každý iný, no predsa zázračný
5„Čas uteká, večnosť čaká“ - toto je nápis na nástenných hodinách Baziliky Obetovania Panny Márie oproti rodnému domu svätého pápeža Jána Pavla II. 13. mája sa zjavila Panna Mária vo Fatime trom malým pastierikom. Rovnako je to deň, kedy si pripomíname 43. smutné výročie atentátu na Jána Pavla II., ktorý len zázrakom tento útok prežil. Neuvedomujúc si tieto súvislosti aj, my, študenti SZŠ a SOŠP, sme sa vybrali v tento deň do rodného domu Karola Wojtylu, z ktorého je dnes múzeum. Boli sme prekvapení zážitkom, ktorý nás naplnil a prežiaril naše vnútro. Život Jána Pavla II. od narodenia až po jeho vyhlásenie za svätého zachytený fotkami a predmetmi v spojení s modernými technológiami zanechal v nás pocit ticha, pokoja, nesmiernej pokory a úcty k tomuto „malému“ Karolovi – „veľkému“ pápežovi.
Zároveň sme navštívili 15 km vzdialenú Zebrzydowskú kalváriu (Zebržidovskú), ktorú inak nazývajú aj „Poľský Jeruzalem“. Ústredná bazilika zohrala v živote pápeža významnú úlohu. Kalvária na rozlohe 400 ha, bola zhotovená podľa opisu Jeruzalema s miestami, ktoré boli spojené s udalosťami veľkého týždňa. Najskvostnejším, čo táto bazilika skrýva, je obraz Panny Márie Kalvarskej, ku ktorému sa viaže zázrak ronenia krvavých sĺz Panny Márie. Sem priviedol aj otec pápeža Jána Pavla II. (malého Karola) po smrti jeho mamy. Povedal mu: „Toto je teraz tvoja Matka, ktorá ťa bude vychovávať.“ Pápež Ján Pavol II. mal Pannu Máriu vo veľkej úcte a preto sem rád chodieval a tu slávil aj svoju poslednú svätú omšu na území Poľska pred svojou smrťou. Miesto je spojené s viacerými uzdraveniami, ktoré sa na orodovanie Panny Márie na tomto mieste stali.To čo v nás návšteva týchto miest zanechala sa nedá opísať slovami, ani zachytiť fotkami, to musí človek prežiť vnútorne a naplno. Bez návštevy týchto miest to však nejde. A čo povedali študenti 3. ZUA:Exkurzia sa mi veľmi páčila. Návšteva múzea bola perfektná. Priestory boli pekné zladené. Katedrála bola nádherná. Prvýkrát som videl mnícha! Cesta bola zábavná a pohodová. Cestou sme si pozreli aj hokej.
Exkurzia bola parádna, všetko sme si užili, Wadowice boli krásne, múzeum bolo veľmi zaujímavé. Úžasný prístup učiteliek. Určite by som išla znova!
Zaujalo ma, že múzeum bolo interaktívne a videli sme mnoho exponátov aj z jeho reálneho života. Kalvária bola tak tiež zaujímavá. Prednáška na kalvárii bola pre mňa dosť dlhá, lebo sme boli unavení. Ale aspoň sme sa dozvedeli nové poznatky.
PhDr. M. Kuljovská, Mgr. M. Rosinová
Pre uchádzačov
Aktualizovali sme modul Pre uchádzačov (výsl. prij. skúšok)
Súťaž "Sila slova"
Sila Slova je literárno-výtvarná súťaž v prednese anglickej a nemeckej poézie, prózy a spevu spojená s výtvarnou súťažou v dvoch kategóriách a dramatickou inscenáciou. Táto súťaž je pod záštitou predsedníčky ŽSK Ing. Eriky Jurinovej. Naša žiačka, Janka Pytelová (3.UVB), sa tejto súťaže zúčastnila v 5. kategórii a to ručne vytvoreným návrhom plagátu pre divadelné predstavenie/film/knihu anglicky píšuceho autora. Janke za reprezentáciu školy ďakujeme a želáme veľa tvorivosti aj v ďalších projektoch.
LS
Povedzme to knihou...
- 11
Povedzme to knihou…. Myslím si, že všetci túžime po tom, aby naše deti vyrastali s pocitom, že v ich živote je veľa krásnych vecí a my sme tu na to, aby sme im tieto skutočnosti ukázali a sprostredkovali im ich.Kniha má pre náš život veľký význam, prenesie nás do iných krajín a životov,nasmeruje nás a ukáže nám hodnoty, ktoré sú tie správne. Preto je neodmysliteľnou súčasťou formovania detského povedomia a podvedomia.V poslednej dobe si deti veľmi obľúbili príbehy malej neposednej opičky Škoričky, cez ktorej zážitky a šibalstvá spoznávajú svet.Jej podoba a farebnosť vyčarí úsmev na nejednej detskej tvári. Preto patrí veľká vďaka kolegynke Mgr. art Sabínke Liptákovej, ilustrátorke tejto knižky, že neodmietla moju prosbu a odkaz od žiakov Cirkevnej základnej školy Jána Palárika v Rákovej, že by ju veľmi rady spoznali…Spolu so žiačkami z 3.UVA triedy-Teréziou Káčerikovou, Danielou Sojkovou, Danielou Kohútovou a Timeou Faturovou, si pripravili pre žiakov 1.-4. roč.bohatý program a strávili s nimi celé dopoludnie..Naša škola im darovala aj knihy,ktoré budú používať nielen ako mimočítankovú literatúru,ale rovnako im spríjemnia čas v ŠKD.Žiaci si odniesli nové zážitky,poznatky a zručnosti pri animovaní príbehu.
Mgr.Michaela Vrúbelová Bírová
Opäť na festivale Cantare choraliter (spievame zborovo)
- 18
Aj tento rok sme sa zúčastnili so speváckym zborom GORETTI, festivalu stredoškolských speváckych zborov Cantare choraliter v Ružomberku.
Organizátormi sú Gymnázium sv. Andreja a Katedra hudby Katolíckej univerzity.
Som rád, že ma žiaci presvedčili a nevynechali sme od roku 2017 žiadny ročník (s výnimkou jedného "covidového" - iba ružomberského). Mali sme tak možnosť spoznať školské zbory z celého Slovenska (Košice, Banská Bystrica, Ružomberok) i z poľského Chełmu. Ešte chýbal zbor z českého Kroměříža, ktorý na poslednú chvíľu účasť odriekol pre chorobu dirigenta.
Každý spevácky zbor sa predstavil troma piesňami v dopoludňajších hodinách v Aule J. Pavla II. Katolíckej univerzity a večer festival vyvrcholil galakoncertom v kostole sv. Ondreja, kde zazneli aj štyri spoločné skladby s orchestrom.
Festival trval 18.4 – 20.4. Napriek náročnosti a vyčerpávajúcemu programu, chcú žiaci opakovane na tento festival ísť. Bol to pre nás jedinečný zážitok a skúsenosť. Preto patrí vďaka všetkým, ktorí nám to umožnili. Organizátorom, žiakom, ochotným reprezentovať naše školy a v neposlednom rade kolegom, pani riaditeľke a pánu zástupcovi, ktorí nás povzbudzovali.
Martin Klimek
Úspech v krajskom kole Biblickej olympiády
Študentky 3. ročníka Angela Kormanová, Anežka Zemančíková a Janka Pytelová získali 3. miesto v BIBLICKEJ OLYMPIÁDE na krajskom kole v Žiline. Dievčatám blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu.
Mgr. Martina Rosinová
Deň učiteľov pri príležitosti sviatku sv. Jána de La Salle
V pondelok 8.4. sme na našich školách oslávili Deň učiteľov pri príležitosti sviatku sv. Jána de La Salle. Liturgicky sme zároveň slávili sviatok Zvestovania Pána, kde sa opäť mohol aktívne zapojiť školský spevácky zbor GORETTI. Následne sa pedagógovia zúčastnili duchovnej obnovy a slávnostného obeda.
Mgr. Martin Klimek
2
Jarná výzdoba a tvorivé aktivity v MŠ
Žiačky 3.UVB a 3.UVA aj tentokrát pripravili pre materskú školu "Srdiečko" výzdobu priestorov. Navyše v rámci praxe navrhli tvorivé dielne, aktivity a súťaže k príležitosti Veľkej noci a príchodu jari. Dievčatám ďakujeme.
Liptáková S.
Tri prasiatka v materskej škole
Do fotogalérie bol pridaný nový album Tri prasiatka v materskej škole.
7Počuli ste už o tom, že by mal vlk alergiu? Nie? No v rozprávkach je možné všetko. My, žiačky 3.UVB sme si v rámci praxe a dramatickej výchovy pripravili pre deti z materskej školy Srdiečko v Čadci rozprávku o troch prasiatkach, ktoré sa vydali do sveta. Tie počas putovania zažili veľa záujmavých a vtipných situácií. Spievali, tancovali, no najmä spoznali kýchajúceho vlka, ktorého napokon prekabátili. Sme rady, že sme mohli netradičnou verziou známej rozprávky deti potešiť a obohatiť o zážitky.
Ema Rybárová a Mgr.art. S.Liptáková
Jarné tvorivé dielne
- 7
Dňa 21.3. 2024 pripravili žiačky našej školy Jarné tvorivé dielne pre všetky deti v ŠKD pri ZŠ M.R. Štefánika v Čadci. Budúce maturantky zo IV.UVA zrealizovali kreatívne kútiky, v ktorých si deti mohli vyrobiť jarnú výzdobu a žiačky z II. UVB si pripravili hudobno- pohybové aktivity a diskotékové tančeky.
Ďakujem dievčatám za zodpovedný prístup a vytvorenie príjemnej atmosféry.
Mgr. Mária Kopáčová
Friendly 02 - Mať sa rád je dôležité
Milí študenti, predstavujeme vám ďalšiu epizódu študentského podcastu FRIENDLY. Témou je sebavedomie a sebaláska, ktoré sú veľmi dôležité pre každého z nás. Aj keď je sebavedomie a sebaláska dôležitá, občas môže viesť aj do nezdravej formy. Ako to vníma Iza z III.PS a Matúš z 1.PSA si môžete vypočuť v novej epizóde podcastu FRIENDLY.
Iza a Matúš
Zviditeľni neviditeľného človeka
Biblická olympiáda
Víťazky tohtoročného dekanátneho kola Biblickej olympiády za II. kategóriu stredné školy sú:
Angela Kormanová III. UVA
Anežka Zemančíková III. UVA
Janka Pytlová III. UVB
Menované študentky získali 1. miesto a postupujú do diecézneho kola v Žiline. Gratulujeme a ďakujeme.
Mgr. Martina Rosinová1
Adorácia
Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť...
Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť... možno i preto sa niektorí z nás rozhodli putovať po miestach spojených so životmi svätcov ako Margita Mária Alacoque, Ján Mária Vianney, František Saleský... a kto si otvoril srdce, mohol zazrieť i to, čo očami nemožno... a verím, že tí, čo videli, nebanovali, lebo zažité nemožno nikomu vziať.
/vdp. Igor Čuntala/
Pozvánka pre uchádzačov o štúdium
Heydrichiáda
Študentky našej školy navštívili výstavu pod názvom Heydrichiáda, ktorú žiaci Obchodnej akadémie D. M. Janotu spestrili zaujímavou prednáškou. Ďakujeme za rozšírenie našich vedomostí týkajúcich sa pravicového extrémizmu počas druhej svetovej vojny.
Mgr. Stanislava Kubincová1
Pozvanie na aktivity Dňa ústneho zdravia
Postup do krajského kola SOČ
Daniela Jarabicová z III. UVA, ktorá sa venovala problematike inklúzie v práci na tému Rozvíjanie prosociálneho správania u detí v predškolskom veku, zvíťazila v okrese a postúpila do krajského kola Stredoškolskej odbornej činnosti. To sa uskutoční 26. 3. 2024 v Kysuckom Novom Meste. Srdečne gratulujeme, ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy a naďalej držíme prsty.
-bj-