Profil školy
Profil školy
Stredná odborná škola pedagogická (SOŠPg) sv. Márie Goretti v Čadci
zabezpečuje (v posledných rokoch) prípravu žiakov (zvyčajne po jednej až dvoch triedach v každom ročníku) v týchto študijných odboroch: učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo (kód odboru 7649 M, ide o denné 4-ročné štúdium s maturitou pre absolventov základnej školy, št. odbor od šk. r. 2005/06, skratka odboru je UV), vychovávateľsko–opatrovateľská činnosť (4-ročné denné štúdium s maturitou, kód odboru 7646 M, skratka odboru VOČ). K uvedeným odborom v minulosti patrilo aj trojročné denné štúdium - odbor 7647 3 opatrovateľka. Podľa záujmu sme v minulosti otvárali i 2-ročné denné nadstavbové štúdium v odbore 6358 6 sociálne služby. Šlo o štúdium pre absolventky DOŠ (resp. SOŠ), ktoré bolo ukončené maturitnou skúškou. K spomínaným študijným odborom v posledných rokoch pribudol ešte ďalší študijný odbor s názvom sociálno-výchovný pracovník (4-ročné denné štúdium s maturitou, kód odboru 7661 M, skratka odboru SVP). Do roku 2008, pre absolventov pedagogických štud. odborov 7640 6 učiteľstvo pre materské školy, 7641 6 vychovávateľstvo, 7644 6 pedagogická škola, 7649 6 učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo, 7646 6 vychovávateľsko–opatrovateľská činnosť sme v uplynulých rokoch realizovali 2-ročné špecializačné pomaturitné štúdium 7518 7 špeciálna pedagogika. Toto vyššie odborné štúdium bolo ukončené absolventskou skúškou. V posledných rokoch je možné podobnou formou študovať aj vyššie uvedený št. odbor učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo. Ide o 2-ročné diaľkové pomaturitné kvalifikačné štúdium (jeho skratka je na rozdiel od denného štúdia UVD a kód je 7649 N).
Absolvent štúdiom na našej škole získava úplné odborné stredoškolské vzdelanie, čím sa cielene na vysokej kvalitatívnej úrovni pripravuje erudovane poskytovať služby nielen pre mládež, ale i celú populáciu s rôznym handicapom, pre starých a zdravotne oslabených občanov. Môže tak pracovať napr. vo všetkých typoch ústavov sociálnej starostlivosti (ÚSS) – starší názov, domovoch dôchodcov (DD) - v súčasnosti známe aj ako zariadenia pre seniorov a pod. Prax si žiada takúto sociálnu pracovníčku. Dokazujú to i zmeny, ktoré vidíme nielen v zdravotníctve a v sociálnej sfére, ale v podstate všade okolo seba: v rodinách i mimo nich. Naša absolventka v študijnom odbore vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť tak vypĺňa medzeru chýbajúceho stredoškolského špeciálno-pedagogického a opatrovateľského kádra. Štúdium je teda chápané v nerozlučnej jednote výchovnej a opatrovateľskej činnosti a ako také je pre život neodmysliteľné.
Kvalitný absolvent s veľmi dobrými študijnými výsledkami (čiže ak získa napr. u nás úplné odborné stredoškolské vzdelanie) môže pokračovať v štúdiu na vysokej škole.
Oblasť vzdelávania je koncipovaná tak, aby študenti zvládli na požadovanej úrovni odborné poznatky, nevyhnutné pre získanie odbornej spôsobilosti. Tomu zodpovedá aj štruktúra učebných predmetov. Potrebné vedomosti a schopnosti (zručnosti) získavajú študenti nielen zo všeobecno-vzdelávacích predmetov (podobne ako na iných stredných školách), ale najmä z odborných predmetov: pedagogika, psychológia, patopsychológia, biológia a starostlivosť o zdravie (v min. aj zdravoveda), vychovávateľsko–opatrovateľská činnosť, resp. opatrovateľská činnosť (základy opatrovateľskej činnosti), špeciálna pedagogika, ale aj právna náuka alebo sociológia a samozrejme odborná prax.
Dôležité postavenie má skupina predmetov „s metodikou“: hudobná, telesná, pracovná a výtvarná výchova, v ktorých sa žiaci taktiež zdokonaľujú aj na praktických hodinách v niektorom zo zariadení na to určených.
Počas odbornej praxe si teoreticky a prakticky osvoja metodiky jednotlivých zložiek výchovy: pracovnej, výtvarnej, hudobno–pohybovej, literárno–dramatickej s aplikáciou na handicapovaných jedincov. Zavŕšením týchto zámerov je súvislá odb. prax v závere 3. a v prvej, príp. druhej polovici 4. ročníka (v "učiteľskom" odbore už od druhého ročníka) – s náväznosťou na maturitnú skúšku z praktickej a teoretickej časti odbornej zložky.
Okrem teoretického vyučovania sa vo veľkej miere využívajú cvičenia v odborných učebniach a už spomínaná prax v rôznych štátnych i neštátnych zariadeniach (DSS, domovy pre deti a dospelých alebo DD - zariadeniach pre seniorov a pod.) patriacich či už pod pôsobnosť vyšších územných celkov, charity a pod.
Škola poskytuje stravovanie v školskej jedálni (raňajky, obed, večere). Keďže má celoslovenskú pôsobnosť, je pri nej zriadený aj školský internát, v ktorom sa o ubytovaných žiakov v súčasnosti starajú 4 vychovávateľky. Z dôvodu zvýšenia kvality týchto poskytovaných služieb, ale aj stúpajúcich nárokov na našich absolventov, sme nedávno postavili v tesnej blízkosti pôvodnej budovy školy viacfunkčný objekt, ktorý slúži nielen ako telocvičňa a zhromažďovacia miestnosť, ale aj pre potreby už spomínaného internátu a školskej jedálne.
Záujemcovia sa v škole (i na internáte) môžu zapojiť do viacerých aktivít - napr. do práce v speváckom zbore "Goretti" (ktorý v na prelome šk. rokov 2009/10 a 2010/11 vydal aj svoje prvé "cédečko" s názvom "Chvíle žitia...", ďalšie nasledovali v rokoch 2013 a 2019), v podcastovom vysielaní, v športovom – volejbalovom alebo turistickom krúžku, zúčastňovať sa matematických, príp. biblických olympiád, recitačných a zdravotníckych súťaží, pracovať v stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ) a pod. (v danom šk. roku sa tieto i iné krúžky otvoria iba v prípade dostatočného záujmu a ich aktuálny zoznam nájdete na podstránke "Krúžky"). Podľa potreby sú taktiež k dispozícii tri počítačové učebne s Internetom, stolnotenisové stoly, klavír, stolný futbal alebo školská knižnica atď. Dôležité je však chcieť alebo prísť s dobrým nápadom.
x x x
Aby škola mohla lepšie plniť úlohy, ktoré jej vyplývajú z vytýčených cieľov, vznikla v minulosti na jej podporu Nadácia pre pomoc SOŠ sv. Márie Goretti – neskôr pretransformovaná na Nadáciu Lúč nádeje (predtým Nadácia pre pomoc DOŠ Matky Terezy), ktorej činnosť bola zrejmá z jej názvu (ktorý sa postupne tiež menil, aby bol v súlade s názvom školy). Po čiastočnom naplnení jej hlavných („podporných“) cieľov spomínaná nadácia odovzdala (aj z dôvodov legislatívno-organizačných) postupne štafetu Občianskemu združeniu KVAPKA pri SZŠ sv. Františka z Assisi a pri PaSA sv. Márie Goretti, ktorého úlohy prirodzeným vývinom a rozvojom školy sú smerované k podpore školy (vlastne oboch škôl - pozri názov združenia) tam, kde je to aktuálne (napr. podpora a organizovanie výchovno-vzdelávacieho procesu, mimoškolskej činnosti a pomoc pri obstrávaní a modernizácií učebných pomôcok). Všetkým doterajším, ale i budúcim prispievateľom z celého srdca ĎAKUJEME!
x x x
V budove SOŠPg sv. Márie Goretti v Čadci, na Hornej ulici č. 137, sídli pod jednou strechou (a jedným riaditeľstvom) aj Stredná zdravotnícka škola sv. Františka z Assisi.
x x x
Budeme radi, ak nás navštívite častejšie - nielen touto formou – cez Internet, ale aj osobne. Okrem bežnej návštevy môžete využiť aj deň otvorených dverí (zvyčajne na začiatku decembra) alebo burzu stredných škôl, ktorá sa koná každoročne v priestoroch Domu kultúry v Čadci. Taktiež máte možnosť doplniť si uvedené informácie aj za pomoci vzdelávacieho programu školy alebo formou tzv. záverečných správ.