Vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť
Št. odbor 7646 M vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť (VOČ)
je denné 4-ročné štúdium s maturitou pre absolventov základnej školy. Absolvent je kvalifikovaný pre prácu so širokým odborným profilom, schopný samostatne vykonávať odborné činnosti vo výchovnej a opatrovateľskej starostlivosti. Môže tiež pokračovať v štúdiu na vysokej škole, a to predovšetkým v odboroch humanitného zamerania.
- Učebný plán [PDF - 448 KiB] pre študijný odbor VOČ.
Charakter profesií v danej oblasti súvisí so širokým rozhľadom absolventa, s jeho osobnostným rozvojom a so schopnosťou riešiť odborné problémy.
Absolvent študijného odboru 7646 M vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť je schopný samostatne vykonávať odborné činnosti, a to:
- v oblasti vzdelávania - pedagogický asistent,
- v oblasti výchovy vo voľnom čase – centrá voľného času, školský klub detí,
- pomoc pre rodiny s deťmi - nízkoprahové denné centrá, krízové centrá, reedukačné zariadenia, centrá pre deti a rodiny,
- v zariadeniach sociálnych služieb – zariadenia pre seniorov a ŤZP občanov,
- opatrovateľská služba v domácnosti,
- charitatívno-sociálne zariadenia – nocľaháreň, útulok, denný stacionár a iné,
- v oblasti osobnej asistencie,
- v neštátnych subjektoch poskytujúcich opatrovateľskú službu.
Absolventi poznajú pedagogické a psychologické základy svojho odboru a vedia ich prakticky využívať pri riešení odborných problémov. Vplývajú na formovanie osobnosti jedinca po stránke kognitívnej, sociálnej, emocionálnej a senzomotorickej, čo predpokladá ovládanie príslušných metód a metodík práce s rôznymi vekovými kategóriami. Uplatňujú špecifiká edukačnej činnosti a integrácie príjemcov sociálnych služieb zdravotne, telesne, zmyslovo alebo duševne postihnutých.
V správaní absolventov dominuje tolerancia, empatia, asertivita a prosociálne správanie. Sú pripravení pracovať tvorivo a samostatne alebo v tíme, v praktickej i teoretickej činnosti, sú komunikatívne zruční v nadväzovaní a sprostredkovaní kontaktov, majú kultivované vystupovanie a prejavy.
Absolventi tohto študijného odboru majú predpoklady konať cieľavedome, rozvážne a rozhodne v súlade s právnymi predpismi spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie. Predpokladá sa ich schopnosť samostatného ďalšieho rozvoja na základe získaných vedomostí vo všeobecno-vzdelávacích i odborných predmetoch. Odborná stredoškolská príprava je orientovaná tak, aby absolventi tohto typu strednej školy mohli ďalej pokračovať vo vysokoškolskom vzdelávaní.